Meseszínház

MESESZÍNHÁZ

A Százlátó üveg Alapítvány a középsős és nagycsoportos óvódás korú gyerekek számára szervez gyermek-pszichodráma elemeken alapuló csoportfoglalkozást. A program integrált csoportként működik, nyitott a magyar nyelven értő és beszélő bármilyen nemzetiségű gyermekek részére.
Programunkkal célunk, hogy a mese erejét a résztvevő gyerekek a mindennapi intraperszonális feszültségeik és interperszonális konfliktusaik megélésében, feldolgozásában segítségül tudják hívni, továbbá a kreatív énüket megéljék, különféle pszichodramatikus eszközökkel kifejezzék. Hosszú távú célunk, a gyermekek számára könnyen észlelhető módon, játékosan, különböző meséken keresztül a világ sokszínűségének megismertetése.

Lehetőséget teremtünk a rendelkezésre álló idő szórakoztató, élményközpontú, értékes eltöltésére. A csoportokban egy mindenki számára biztonságos, elfogadó környezetet biztosítunk, ahol megjelenhet az elfogadás, az együtt működés és az együtt alkotás élménye.
Programunkkal nő a gyermekek kapcsolatteremtő, kommunikációs készsége, asszertivitása, képessé válnak arra, hogy a dolgokat több oldalról szemléljék. Elfogadóbbakká válnak, és kreatív módon tudják megoldani problémáikat.

Az egyes alkalmak során mesékkel ismerkednek, eljátsszák azokat. A módszer a mesék közös megismerésével kezdődik, majd a mese dramatikus megjelenítésére kerül sor. Ezek után visszajelzést adhatnak a gyerekek a játék alatt megélt élményeikről, majd zárásként közösen fogyasztjuk el az uzsonnát (keksz, innivaló).

A csoport nyitott kiscsoportként működik.

Helyszín: ÚJKK Megyeri Klub, IV. kerület Budapest Megyeri út 207/D.
Időpont: kéthetente keddenként, 16.30–17.45 között

A maximális létszám 9 fő.

Alkalmanként a részvételi díj 1200 forint fejenként.

Előzetes regisztráció szükséges.

Jelentkezni lehet: Molitórisz-Dobri Edit, +36308290036

A gyermekpszichodráma módszerről röviden:

A csoportba megérkező gyerekek egy bevezető, megérkező fázis után megismerik a mesét, majd közös rajzolás következik. A gyermeki rajz tulajdonképpen küszöb a kimondható, megjeleníthető és a tudatosan még nem vállalható tartalmak között. A rajzokból s a közös kommentárokból bontakoznak ki a lejátszandó történet körvonalai. Elsőként a történet vázát javasló gyermek választ szerepet, majd a többiek, s a pszichodramatista vezetők aktív részvételével megindul maga a játék, mely improvizációkon keresztül nyeri el egyszeri, megismételhetetlen formáját.

A csoporttevékenység célja, hogy a gyerek képes legyen változatos szerepekbe beleélni magát, hogy megvalósítsa egyéniségének, személyiségének eddig rejtett lehetőségeit, dimenzióit, és segít a gyerekeknek az önállósodásban, függetlenedésben. A csoportélmény előmozdítja a kölcsönös megértés és elfogadás légkörének kialakulását.

A spontán játék felszabadítja a résztvevő gyermek kreativitását, bővíti szerep-repertoárját, katartikus élményekhez juttatja őket, s ezáltal énerősítő, személyiségfejlesztő hatása van. A foglalkozásokon a résztvevők megérezhetik, hogy egy másik világba lépnek be, oda, ahol minden megtörténhet. A gyerekek varázslóvá válhatnak, olyan szerepet választhatnak, amilyet szeretnének, az történik velük, amit ők maguk kitalálnak. Részvételük a többiek történetében szabadon választott. Egyetlen lényeges szabály, a "mintha" szabálya. Ez biztosítja, hogy az agresszivitás szimbolikusan fejeződjön csak ki, s a játék irrealitása meg is nyugtatja a gyereket, aki így sokkal autentikusabban mer megnyilvánulni, mint mindennapi valóságában. A módszer cselekmény – akció – katartikus élmény hármasságán keresztül élménnyel gyógyít.

Mire szolgál a közös játék?

  • A szorongó, problémás, túlhajszolt gyermek örömét leli saját játékos tevékenységében
  • Saját spontán aktivitása révén katarzisélményhez jut (cselekvéskatarzis)
  • A szimbolikus kifejezésmód lehetővé teszi, hogy a gyerek eltekinthet a konfliktusok közvetlen megnevezésétől, s új megoldási módokat is „kipróbálhat”
  • A csoport, az együttes élmény sokszor hiányos vagy sérült szocializációs folyamatot pótol.

 

Rólunk

Az Alapítvány elnevezése a Tenyeremre tettem a lelkem… című József Attila versből származik:
„Tenyeremre tettem a lelkem:
Nézd meg, milyen szép százlátó üveg!”
A „százlátó üveg” mint szimbólum, azt a törekvést jelenti számunkra, hogy segítő munkánk során igyekszünk sokszínű válaszokat keresni. Alkalmazzuk a szociális munka, mentálhigiéné és pszichológia eszköztárát. Fő célkitűzésünk a mentális és addiktológiai problémákkal küzdő emberek támogatása.
Az Intaházi pszichiátriai és addiktológiai rehabilitációs osztály kiemelt együttműködő partnerünk.

Kapcsolat

Százlátó üveg Alapítvány

Alapító: Faludy Judit
Kuratórium elnöke: Papp Ákos
Hivatalos székhely: 1053 Budapest, Ferenciek tere 4. 3. 10/a
Alakulás éve: 2009
Bírósági bejegyzés száma: 10725
Bankszámlaszám: 11707024-20473556-00000000 (OTP Bank Zrt.)
E-mail: szazlatouveg@gmail.com
Adószám: 18198960-1-41